piłka nożna
Piłkarze UJD Częstochowa ze złotem w finale AMP w Bydgoszczy
Drużyna Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie wygrała finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn w Bydgoszczy. W meczu o złoto częstochowianie lepiej egzekwowali rzuty karne od zespołu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Brąz AMP 2024 wywalczyła natomiast ekipa AWF Warszawa.
Piłkarskie AMP-y w mieście nad Brdą zebrały ponad 320 uczestników z 16 drużyn wyłonionych w czterech turniejach eliminacyjnych. Już przed finałową rozgrywką było jasne, że z uwagi na nieoczekiwane odpadnięcie ubiegłorocznych zwycięzców z Politechniki Gdańskiej i wicemistrzów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie czeka nas zupełnie inne podium.
Z kolei pierwsze mecze na boiskach bydgoskiego Chemika i Polonii przekonały, że czekają nas pojedynki na wysokim poziomie. W fazie grupowej kilka drużyn udowodniło, iż śmiało mogą myśleć o najwyższych lokatach AMP 2024. Do ćwierćfinałów z kompletem punktów awansowały Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie i brązowi medaliści AMP 2023 z Uniwersytetu Szczecińskiego, a porażki w pierwszych trzech meczach finałowego turnieju nie zaznały również grające w grupie B Uniwersytet Łódzki i AWF Kraków.
Po ćwierćfinałach pewne było natomiast, że w komplecie zmienią się medaliści piłkarskich AMP-ów. Z gry o medale odpadł Uniwersytet Szczeciński, który przegrał po karnych z AWF Warszawa. Seria „jedenastek” była też potrzebna do wyłonienia półfinalisty w meczu UJD Częstochowa z UG Gdańsk. Częstochowianie nie zatrzymali się na półfinale – w spotkaniu o finał pewnie pokonali 3:0 AWF Kraków.
– We wszystkich ligach praktycznie jest zakończenie sezonu. To był optymalny termin, żeby móc się zebrać i zagrać taki turniej jak finał AMP. Przyjechaliśmy tu po finał i mam nadzieję, że zakończymy go ze złotem – zapowiadał przed meczem finałowym Paweł Marchewka, grający opiekun UJD Częstochowa.
– AMP-y to chyba najlepsze, co może czekać studentów, których wiąże coś ze sportem. Przez cały rok przygotowaliśmy się do tych mistrzostw. Droga na turnieju nie była dla nas łatwa. Na początku mieliśmy delikatne potknięcie, ale szybko zniwelowaliśmy nasze błędy i z meczu na mecz lepiej nam szło – dodał z kolei Kacper Benz, piłkarz Uniwersytetu Rzeszowskiego. który w 1/2 finału pokonał 1:0 AWF Warszawa.
I to właśnie rzeszowianie lepiej rozpoczęli najważniejszy mecz turnieju i już w pierwszych minutach skorzystali z błędu bramkarza rywali, pakując piłkę do siatki z najbliższej odległości. Studenci UJD Częstochowa doprowadzili jednak do wyrównania i dopiero rzuty karne wyłoniły nowych akademickich mistrzów Polski w piłce nożnej mężczyzn. Zostali nimi właśnie częstochowianie, którzy w serii „jedenastek” zachowali więcej zimnej krwi i wygrali 3:2. W meczu o trzecie miejsce lepszy od AZS Kraków okazał się AWF Warszawa, który zwyciężył 4:2.
Po raz kolejny podczas AMP upamiętniona została dawna gwiazda sportu akademickiego i wręczone zostało memoriałowe wyróżnienie. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Mateusz Margas (UJD Częstochowa), który otrzymał nagrodę im. Adama Obrubańskiego – piłkarza, sędziego, wybitnego działacza i dziennikarza. Królem strzelców został z kolei Paweł Jałoszyński (Uniwersytet Szczeciński).
Finał AMP 2024 w piłce nożnej mężczyzn był pierwszym rozgrywanym w tej dyscyplinie w Bydgoszczy. Święto akademickiego futbolu okazało się sukcesem pod wieloma względami, a w planach KU AZS UKW Bydgoszcz, gospodarza turnieju, jest już organizacja kolejnych sportowych wydarzeń.
– To taki nietypowa impreza jak na Bydgoszcz, bo raczej specjalizowaliśmy się do tej pory w sportach wodnych. Było to duże przedsięwzięcie logistyczne i sportowe, ale uważam, że organizacyjnie dobrze wypadł nasz finał. Pogoda dopisała zawodnikom i co trzeba podkreślić, od pierwszych meczów była zacięta rywalizacja i bardzo wysoki poziom sportowy. Za rok czeka nas kolejne duże wyzwanie, bo organizujemy drugi raz Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie, ale postaramy się temu sprostać – mówiła Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz.
Przypomnijmy, że medalistki Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet wyłoniono pod koniec maja w Gdańsku. Tytuł zdobyły zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które w finale pokonały Uniwersytet Gdański 2:0.
Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn był AZS UKW Bydgoszcz.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.
Wyniki finału AMP 2024 w piłce nożnej mężczyzn w Bydgoszczy:
Ćwierćfinały
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – Uniwersytet Gdański 0:0, k. 4:2
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie 1:3
Uniwersytet Szczeciński – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 0:0, k. 3:5
Uniwersytet Łódzki – Uniwersytet Rzeszowski 0:3
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie 1:3
Uniwersytet Szczeciński – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 0:0, k. 3:5
Uniwersytet Łódzki – Uniwersytet Rzeszowski 0:3
Mecze o miejsca 5-8
AWFiS Gdańsk – Uniwersytet Gdański 0:2
Uniwersytet Szczeciński – Uniwersytet Łódzki 8:2
Mecz o 7. miejsce
AWFiS Gdańsk – Uniwersytet Łódzki 7:1
Mecz o 5. miejsce
Uniwersytet Gdański – Uniwersytet Szczeciński 3:3, k. 5:3
Półfinały
Uniwersytet Rzeszowski – AWF Warszawa 1:0
AWF Kraków – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 0:3
Mecz o 3. miejsce
AWF Kraków – AWF Warszawa 2:4
Finał
Uniwersytet Rzeszowski – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 1:1, (k. 2:3)
Klasyfikacja generalna finału AMP 2024 w piłce nożnej mężczyzn w Bydgoszczy
1. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
2. Uniwersytet Rzeszowski
3. AWF Warszawa
4. AWF Kraków
5. Uniwersytet Gdański
6. Uniwersytet Szczeciński
7. AWFiS Gdańsk
8. Uniwersytet Łódzki
9.-12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Opolska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
13.-16. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2. Uniwersytet Rzeszowski
3. AWF Warszawa
4. AWF Kraków
5. Uniwersytet Gdański
6. Uniwersytet Szczeciński
7. AWFiS Gdańsk
8. Uniwersytet Łódzki
9.-12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Opolska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
13.-16. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
fot. Piotr Wargacki – Fabryka Kadrów