siatkówka plażowa

Uniwersytet Warszawski niepobity na plaży

Choć nie była to dominacja jak przed rokiem, ale Uniwersytet Warszawski ponownie zwyciężył w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Wśród pań złoty medal obroniły Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego. Najlepszy duetem męskim zostali Maciej Kaszewiak i Miłosz Kruk z Politechniki Łódzkiej. 

Po raz drugi z rzędu ostatni akord sezonu AMP wybrzmiał w Warszawie. Przez trzy dni na terenie obiektu Monta Beach Volley Club rywalizowały 31 par kobiecych i tyle samo męskich, które wyłoniono z eliminacji strefowych. Spotkania toczyły się w upalnych warunkach, a kulminacja gorąca zawitała w środę i finałowy dzień rozgrywek. Łącznie rozegrano 136 spotkań, a tuż po zakończeniu ostatniego z nich spadł gwałtowny deszcz.

Drugiego dnia turnieju doszło do wewnętrznego pojedynku pomiędzy parami UW: Jaroszczak/Manios oraz Korycki/Puczko-Szymański. Po dwóch stronach siatki stanęli koledzy, którzy rok temu zdobywali złoty medal AMP. Ostatecznie 2:0 wygrali Tomasz Jaroszczak i Adam Manios, którzy tym samym wyeliminowali swoich kolegów.

Również w rywalizacji kobiet pary UW trafiły na siebie w drabince turniejowej. Obrończynie tytułu Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska pokonała koleżanki z uczelni czyli parę Ceynowa/Łunio. Niestety z powodu kontuzji te drugie nie mogły już przystąpić do rywalizacji z prawej strony drabinki.

Tymczasem wiatru w żagle nabierała para Politechniki Łódzkiej Maciej Kaszewiak i Miłosz Kruk, czyli ubiegłoroczni srebrni medaliści. Co prawda potknęli się oni drugiego dnia turnieju na graczach z Uniwersytetu Gdańskiego, przegrywając z Dawidem Pawlunem oraz Kacprem Chmielewskim 0:2, ale okazja do rewanżu nadarzyła się w finale.

W półfinale pokonali oni parę Czyżowski/Lorenc z ANS-WSZIA Opole (2:0) i w meczu o złoty medal zmierzyli się ponownie z duetem Pawlun/Chmielewski. Pierwszy set był wyrównany, ale już w drugim inżynierowie z Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce, wygrywając 2:0.

– Wróciliśmy silniejsi po przygodach, jakie mieliśmy w zeszłym roku i powtórzonym półfinale. Wtedy zabrakło sił, żeby walczyć o medal na naszym poziomie. Teraz przydarzyła nam się jedna porażka drugiego dnia z lewej strony drabinki i z tą samą parą graliśmy w finale. Wyciągnęliśmy wnioski i na fali wznoszącej od rana wygrywaliśmy mecz za meczem. Czuliśmy, że to jest ten dzień – relacjonowali na gorąco Maciej Kaszewiak i Miłosz Kruk.

W rywalizacji pań dobrze radziły sobie obrończynie tytułu – Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska, które w półfinale po zaciętym meczu pokonały parę Weronika Antczak i Justyna Czypryniak z UAM Poznań (2:1). W decydującym meczu po drugiej stronie siatki stanęły Justyna Tylutki i Martyna Kłoda z Politechniki Gdańskiej, które w półfinale wygrały z kolejną parą UW – Mają Kruczek i Julią Kielak (2:0).

Stojący na wysokim poziomie finał zakończył się wygraną 2:0 przez warszawianki. Obrończynie tytułu bardzo cieszyły się z powtórzenia swojego sukcesu. – W tym roku udało nam się zdobyć złoto, nie przegrywając żadnego meczu. Pogoda nas nie rozpieszczała, bo cały czas był straszny upał, ale dałyśmy radę i jesteśmy z siebie mega dumne. Finał miał swój ciężar, ale bardzo trudnym meczem dla nas był półfinał. Miałyśmy bardzo trudną drabinkę w tym turnieju, bo głównie grałyśmy z dziewczynami, które startują w turniejach Beach Ball. W drugim meczu byłyśmy blisko spadku na prawą stronę, bo przegrywałyśmy 0:1 w setach i 9:13, ale udało nam się pozbierać – relacjonowały Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska.

W turnieju mężczyzn brązowy medal zdobyła para Czyżowski/ Lorenc, wygrywając w trzech setach z Maniosem/Jaroszczakiem (2:1) . W rywalizacji pań na podium stanęła para Kruczek/Kielak, pokonując po zaciętym meczu Tylutki/Kłodę również 2:1.

Organizatorem wydarzenia był AZS AWF Warszawa. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały AMP 2024 w siatkówce plażowej – wyniki

Medalistki turnieju kobiet
1. Julia Gierczyńska / Patrycja Jundziłł (UW Warszawa)
2. Justyna Tylutki / Martyna Kłoda (PG Gdańsk)
3. Maja Kruczek / Julia Kielak (UW Warszawa)
Medaliści turnieju mężczyzn
1. Miłosz Kruk / Maciej Kaszewiak (PŁ Łódź)
2. Dawid Pawlun / Kacper Chmielewski (UG Gdańsk)
3. Jakub Czyżowski / Adam Lorenc (ANS-WSZiA Opole)

Klasyfikacja generalna kobiet (top10)
1. Uniwersytet Warszawski
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Uniwersytet Śląski w Katowicach
5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
6. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
7. Uniwersytet Opolski
8. Politechnika Warszawska
9. Uniwersytet Wrocławski
10. Akademia Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Klasyfikacja generalna mężczyzn (top10)
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Nauk Stosowanych – WZSiA w Opolu
4. Politechnika Gdańska
5. Uniwersytet Łódzki
6. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
7. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
8. Politechnika Poznańska
9. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
10. Politechnika Łódzka

foto: Kamil Rojek