Każda uniwersjada miała swoich bohaterów, których starty wpisały się w historię światowej rywalizacji sportowej studentów. Pierwszą złotą medalistką Uniwersjady w Turynie została Elżbieta Krzesińska, studentka medycyny, której wynik automatycznie został wpisany na listę rekordów tych zawodów. Podobnie było z wieloma innymi zawodnikami, wśród których dominowali lekkoatleci.
Polskimi bohaterami w XX wieku byli m.in.: Irena Kirszenstein-Szewińska (dwa złota w Budapeszcie 1965), Grażyna Rabsztyn (złota medalistka trzech kolejnych uniwersjad na 100 m ppł), Małgorzata Guzowska (dwa złota w siedmioboju), Robert Korzeniowski (dwa złota w chodzie na 20 km), Władysław Kozakiewicz (dwa złota w tyczce), Ryszard Ostrowski (dwa złota na 800 m).
W XXI wieku w historii naszych uniwersjadowych zapisali się: Otylia Jędrzejczak (trzy złote krążki w Izmirze, 2005), Paweł Korzeniowski (swoje trzy złote i dwa brązowe medale zdobywał na czterech uniwersjadach w latach 2005-2013) i Małgorzata Hołub (indywidualnie i w sztafecie podczas dwóch imprez zdobyła trzy złote i jeden srebrny krążek). Królem królów został jednak Paweł Fajdek – mistrz czterech kolejnych uniwersjad w rzucie młotem.
Najdłużej rekordzistą uniwersjad był Grzegorz Cybulski, skoczek w dal. W Rzymie w 1975 roku ustanowił rekord wynikiem 8.27 m, który dopiero na XIX Uniwersjadzie Letniej na Sycylii - po 22 latach - poprawił Kubańczyk Ivann Pedroso (8.40 m).
Do grona multimedalistów uniwersjad zimowych weszli: biathlonista Tomasz Sikora (pięć złotych krążków w Zakopanem i Popradzie), biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk (cztery złote krążki w Innsbrucku i Turynie), skoczek narciarski Łukasz Kruczek (cztery zwycięstwa na trzech kolejnych uniwersjadach) i biatlonistka Weronika Nowakowska (dwa złota i dwa srebra w Trentino). Najlepszym polskim zimowym sportowcem został zaś Adam Cieślar, który w kombinacji norweskiej na trzech kolejnych uniwersjadach wywalczył sześć złotych i dwa srebrne medale.