Erasmus +

O programie Erasmus+

W marcu 2021 został przedstawiony nowy program Erasmus+ na lata 2021 – 2027. Jest on kontynuacją programu Erasmus+ na lata 2014 – 2020, w którym po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane były również inicjatywy związane ze sportem. Aktualny program utrzymuje programy skierowane na finansowanie inicjatyw sportowych w trzech różnych obszarach – Partnerstwa dla współpracy, Partnerstwa dla małej współpracy oraz Nie-komercyjne europejskie wydarzenia sportowe.

Założenia

Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki, program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.

Priorytety

Nacisk w programie jest położony na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności młodzieży, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy. Określone są również istotne priorytety, które muszą być w projektach zawarte – takie jak działania przyjazne środowisku, wprowadzanie nowych technologii czy włączenie społeczne grup wykluczanych.

W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność - wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów, odbycia praktyki, szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.

Działania w obrębie sportu mają przede wszystkim wspierać inicjatywy mające na celu budowanie partnerstw między organizacjami z całej Europy. Mogą to być też partnerstwa budowane między organizacjami sportowymi a uczelniami czy podmiotami publicznymi. Na dofinansowanie mogą liczyć również międzynarodowe imprezy sportowe typu non-profit.

Budżet

Siedmioletni budżet programu wynosi 26,2 mld EUR, co wynosi ponad 11 mld EUR więcej niż na lata 2014 – 2020. Na sektor związany ze sportem zostanie przekazane 470 mln EUR, tj. o 205 mln EUR więcej niż w poprzedniej edycji programu.

Podstawowe dane

Struktura programu Erasmus+ została uproszczona w stosunku do poprzedniej edycji programów i obejmuje trzy główne typy działań:

Akcja 1: mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych)
Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk (w tym sektor sport)
Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji.
Działanie specjalne - zarządzane centralnie: Jean Monnet.

Konkursy związane ze sportem ogłaszane są w ramach akcji 2, która zarządzana jest przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli.
Więcej informacji:  https://erasmusplus.org.pl/sektory?sector=6.
 
Od 2023 roku został wprowadzony nowy nabór w sporcie w ramach akcji 1 – mobilność edukacyjna (sportowa). Akcja ta jest zdecentralizowana i prowadzona jest przez Narodową Agencje, w przypadku Polski jest to Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Więcej informacji o mobilności sportowej: https://www.frse.org.pl/finansowanie-projektow/mobilnosci-kadry-sportowej.

Uczestnicy programu 

W programie Erasmus+ mogą uczestniczyć następujące państwa:
  •  27 państw członkowskich Unii Europejskiej
  • państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia
  • państwa kandydujące do UE: Turcja, była jugosłowiańska republika Macedonii, Serbia

Niektóre działania programu Erasmus+ są ponadto otwarte dla organizacji z państw partnerskich. Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po programie Erasmus+.

Agencja Wykonawcza 

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) znajduje się w Brukseli. Do jej zadań należy realizacja kilkunastu finansowanych przez Wspólnotę programów oraz działań w dziedzinie edukacji i szkoleń, aktywnego obywatelstwa, spraw młodzieży, kultury i polityki audiowizualnej, w tym również programu Erasmus+.

W ramach programu Erasmus + EACEA będzie zarządzać akcjami scentralizowanymi.

Narodowa agencja  

Przy wdrażaniu programu Erasmus+ Komisja Europejska współpracuje z Agencją Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli oraz Agencjami Narodowymi w poszczególnych krajach. W Polsce funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie.

erasmusplus.org.pl
eacea.ec.europa.eu

Projekty i programy realizowane przez AZS

ACON

Projekt ACON dotyczy wspólnych potrzeb i priorytetów w dziedzinach edukacji, rynku pracy i sportu, opierając się na obszernych badaniach i osiągnięciach związanych z karierą dwutorową w ramach poprzednich projektów finansowanych przez UE. Stworzymy cyfrowe narzędzia i środowiska, które pomogą skuteczniej komunikować istniejące doradztwo zawodowe i usługi związane z karierą dwutorową oraz uczynią je bardziej widocznymi.

DiscoverU

Projekt ma na celu wspieranie dwutorowej kariery oraz zwiększenie możliwości w zakresie sportu i aktywności fizycznej dla studentów szkół wyższych. Zakłada również zwiększenie ich uczestnictwa w tych działaniach, angażując partnerów poprzez naukę hybrydową, dzielenie się doświadczeniami oraz zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.

ESOM

Projekt koordynowany przez EUSA dotyczył wzmocnienia organizacji i zarządzania sportem na poziomie akademickim. Polegał na serii szkoleń – online jak i stacjonarnych, które miały na celu przedstawienie dobrych praktyk różnych federacji sportu akademickiego.

Unisport Exchange

Projekt zakłada organizację i umożliwienie grupie 10 wolontariuszy AZS na 10-dniowy wyjazd, w trakcie którego wolontariusze będą aktywnie wspierać organizację Akademickich Mistrzostw Europy w Zagrzebiu. Tym samym zdobędą doświadczenia, które później będą mogli wykorzystać przy lokalnych działaniach lub międzynarodowych wydarzeniach w Polsce.

Europejskie Igrzyska Akademickie 2022

Projekt dotyczy przygotowań, wdrożenia oraz ewaluacji Europejskich Igrzysk Akademickich Łódź 2022. Skupia się na kilku priorytetach – włączenie społeczne osób z niepełnosprawnościami, program liderów wolontariatu oraz program wolontariatu międzynarodowego. Działania związane są z promocją i przekazywaniem dobrych praktyk, szczególnie w zakresie sportu akademickiego osób z niepełnosprawnością.

UNI4S

Projekt dotyczy rozwoju Akademickich Mistrzostw Polski. Dzięki współpracy z innymi europejskimi organizacjami ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, które pozwolą na dalszy rozwój rozgrywek. Celem jest również stworzenie materiałów, które w późniejszym czasie będą mogły służyć organizatorom AMP.

VOLFAIR

Projekt odnosi się do zagadnienia wolontariatu oraz rozwoju i promocji piłki ręcznej plażowej i ma na celu wymianę doświadczeń w zakresie wolontariatu sportowego, w szczególnym odniesieniu do rozwijającej się dyscypliny, jaką jest piłka ręczna plażowa. Odbędzie się osiem międzynarodowych spotkań projektowych, większość z nich w trakcie europejskich turniejów piłki ręcznej plażowej.

Inclusion in Sport

Projekt zakłada promowanie włączania społecznego w sport najczęściej wykluczanych z niego grup. Angażuje on do współpracy aż osiem europejskich organizacji. Projekt zakłada nie tylko sześć spotkań partnerskich, ale również siedem wydarzeń, przy okazji których promowana będzie idea projektu.

MOVE

Akademicki Związek Sportowy od listopada 2015 roku do grudnia 2017 realizował projekt programu Erasmus plus pod tytułem "MOVE Movement Valorize Europe. New Competence for Trainers". Jego głównym celem było zebranie opinii trenerów oraz zawodników w sporcie powszechnym, dotyczących potrzeb kompetencji miękkich dla trenerów aby sport powszechny był bardziej efektywny i docierał mocniej do grupy docelowej czyli młodych ludzi.